3 DŮVODY PROČ POUŽÍVAT LIGHTROOM PRESETY

Presety

Když se zaměříme na Adobe, můžeme si všimnout množství nástrojů, které vám umožní kouzlit s vašimi fotografiemi. Jedním z těchto nástrojů je Lightroom s jednoduchým rozhraním, které vám umožní upravovat své fotky tak jako ještě nikdy předtím!

Lightroom spatřil světlo světa poprvé v roce 2007 a stal se oblíbencem jak fotografů, tak běžných uživatelů toužících po krásných snímcích. Umožňuje importovat, prohlížet, organizovat, označovat, upravovat a sdílet velké množství digitálních snímků.

Ruku na srdce, všichni víme, že žádný software není dokonalý a potřebujeme dodatečné vylepšení a doplňky, jako například presety. S nimi dosáhnete při upravování fotek těch nejlepších možných výsledků.

Přinášíme vám 5 důvodů, proč byste se pro používání presetů měli rozhodnout i vy. Nejdříve si ale pojďme objasnit, co přesně presety vlastně jsou.

Co jsou Lightroom presety?

Pokud rozumíte anglicky, pak název mluví za vše – „preset“ je totiž složeninou „pre“ a „set“, což v překladu znamená „přednastavení“. Takové přednastavení, které v praxi vyžaduje jen jedno kliknutí, aby fotografie získala úplně jiný rozměr.

Presety jsou vytvářeny profesionály jako jsou vývojáři nebo odborníci na fotografie a užívány fotografy, ale i běžnými uživateli. K čemu přesně?

#1. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše

Presety udělají z hromady kroků jen jediný. Z hodin strávených úpravami se jako mávnutím kouzelného proutku stanou minuty.

Představte si například, že by vám bylo zadáno upravit několik naprosto různých fotografií pomocí podobných funkcí a filtrů. Zkrátka tak, aby k sobě ladily. Jestliže byste to měli dělat manuálně, zabralo by vám to hodiny. Presety vám však umožní aplikovat stejná nastavení na všechny fotky pomocí jednoho jediného kliknutí.

Právě takto presety šetří váš čas. A co je vzácnější než čas, že ano?

#2. Hromadné úpravy nejsou nic nemožného

Po tom, co jsme vám vysvětlili, díky čemu je práce s presety jednodušší, je čas vám vysvětlit kouzlo hromadných úprav.

Ať už máte fotografií 50, anebo snad nekonečno, když aplikujete presety, aplikujete je úplně na každou z nich.

Když se zamyslíte nad tím, jak by tato situace vypadala bez presetů, uvědomíte si, kolik práce a času jste ušetřili tím, že jste nemuseli upravovat každou fotografii zvlášť.

#3. Přizpůsobitelnost

Třetím důvodem k užívání presetů je jejich snadná přizpůsobitelnost. Jestliže aplikujete preset, neznamená to, že úpravy musí být finální.

Naštěstí můžete fotografie upravovat i po aplikování presetu. Navíc máte možnost upravovat i jen určitou část fotografie. Skvělé, souhlasíte?